Commonwealth Games 2022: India’s schedule on August 5 | Commonwealth Games 2022 News – Times of India
NEW DELHI: The badminton, table tennis stars will continue to carry India’s campaign on Friday at the Commonwealth Games 2022 but all eyes will be on women’s hockey team when they will lock horns against Australia in the semifinals. Sprint star Hima Das will feature in the women’s 200m semifinal.
Here’s India’s complete schedule of Day 8 at the CWG 2022:
Lawn Bowls
1 PM: India vs England in Women’s Pairs – Quarterfinal
Table Tennis
2 PM: Sathiyan Gnanasekaran/Manika Batra vs Olajide Omotayo/Ajoke Ojomu (Nigeria) in Mixed Doubles Round of 16
Achanta Sharath Kamal/Sreeja Akula vs Chee Feng Leong/Ying Ho (Malaysia) in Mixed Doubles – Round of 16
Para Table Tennis
2:40 PM: Sonalben Patel vs Ifechukwude Christiana Ikpeoyi (Nigeria) in Women’s Singles Classes 3-5 – Semikinal 2
Bhavina Patel vs Sue Bailey (England) in Women’s Singles Classes 3-5 – Semifinal 1
Raj Aravindan Alagar vs Nasiru Sule (Nigeria) in Men’s Singles Classes 3-5 – Semifinal 1
Athletics
3:06 PM: Women’s 100m Hurdles – Round 1 – Heat 2 (Jyothi Yarraji)
Table Tennis
3:15 PM: Reeth Tennison vs Tianwei Feng (Singapore) in Women’s Singles – Round of 16
Sreeja Akula vs Charlotte Carey (Wales) in Women’s Singles – Round of 16
Badminton
3:30 PM Onwards: PV Sindhu vs Husina Kobugabe (Uganda) in Women’s Singles – Round of 16
Jolly Treesa/Gayatri Gopichand vs Jemimah Leung For Sang/Mungrah (Mauritius) in Women’s Doubles – Round of 16
Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty in Men’s Doubles – Round of 16
Kidambi Srikanth vs Dumindu Abeywickrama (Sri Lanka) in Men’s Singles – Round of 16
Athletics
4:10 PM: Women’s Long Jump – Qualifying Round Group A (Ancy Sojan Edappilly)
Athletics
4:19 PM: Men’s 4x400m Relay – Round 1 Heat 2 (Amoj Jacob, Naganathan Pandi, Rajesh Ramesh, Noah Nirmal Tom, Muhammed Ajmal Variyathodi)
Table Tennis
4:30 PM: Manika Batra/Diya Parag Chitale vs Rheann Chung/Catherine Spicer in Women’s Doubles Round of 32
Table Tennis
5:05 PM: Achanta Sharath Kamal vs Finn Luu (Australia) in Men’s Singles – Round of 32
Squash
5:15 PM: Velavan Senthilkumar/Abhay Singh vs Douglas Kempsell/Alan Clyne (Scotland) in Men’s Doubles – Round of 16
Table Tennis
5:45 PM:Sathiyan Gnanasekaran vs Paul Mccreery (Northern Ireland) in Men’s Singles – Round of 32
Sanil Shetty vs Derek Abrefa (Ghana) in Men’s Singles – Round of 32
Table Tennis
9:30 PM: Sreeja Akula/Reeth Tennison vs Lucy Elliott/Rebecca Plaistow (Scotland) in Women’s Doubles – Round of 32
Squash
12 AM: Dipika Pallikal/Saurav Ghosal vs Rachael Grinham/Zac Alexander (Australia) in Mixed Doubles – Quarterfinal
Hockey
12:45 AM: India vs Australia Women Semifinal
Athletics
12:53 AM: Women’s 200m – Semifinal 2 (Hima Das)
FacebookTwitterInstagramKOO APPYOUTUBE
For all the latest Sports News Click Here
For the latest news and updates, follow us on Google News.